Skip to main content
Aktualności

Wybór właściwych elementów systemów sterowania oświetleniem schodów

13 marca 202226 maja, 2022No Comments

Inteligentny sterownik schodowy RCL-System

1. Wybór właściwych elementów systemów sterowania oświetleniem schodów

Automatyka służąca do sterowania systemami oświetlenia jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia inteligentnych domów. Jednak stosuje się ją równie często w przemyśle oraz jako domyślny rodzaj instalacji doświetlającej podwórka, place czy klatki schodowe budynków mieszkalnych. Obecnie producenci oferują wydajne i niezawodne układy mające za zadanie nie tylko prawidłowo uruchamiać źródła światła, kiedy jest to najbardziej potrzebne, ale także pozwalać na oszczędności związane z niskim wykorzystaniem energii elektrycznej.

Elementy systemu sterowania oświetleniem

Nowoczesne systemy oświetlenia schodów pozwalają na podświetlenie każdego ze stopni osobno. W takich sytuacjach niezbędne są odpowiednie elementy, które nie tylko umożliwią uruchomienie instalacji, kiedy okaże się to potrzebne, ale również będą nadawać się do zaprogramowania zgodnie z konstrukcją schodów oraz potrzebami użytkujących je osób. Dlatego też potrzebne są zestawy części umożliwiających prawidłowe sterowanie całością. Bez większego problemu można zakupić komplety zawierające wszelkie niezbędne moduły, jak również pojedyncze komponenty. Podstawową częścią, która musi znaleźć się w każdej instalacji, jest oczywiście oświetlenie.

 

W tym wypadku wszystko zależy od systemu, jaki chcemy zamontować, jednak nowoczesne rozwiązania dla inteligentnych domów zakładają zazwyczaj użycie taśm ledowych. Następnie niezbędne będzie podłączenie sterownika schodowego LED. Jest to część wymagana, aby zaprogramować działanie instalacji. Za jego pomocą można dostosować szybkość włączania podświetlenia stopni, regulować natężenie itp. Aby system działał automatycznie, konieczne są również czujniki ruchu. Te pozwolą na uruchomienie całości, kiedy ktoś będzie zbliżał się do schodów. Opcjonalnie warto także zaopatrzyć się w czujniki światła, aby oświetlenie nie uruchamiało się w ciągu dnia.

Możliwości wykorzystania instalacji oświetlenia schodów

Obecnie istnieje bardzo wiele sposobów na zastosowanie automatycznych systemów oświetlenia. Moduły używane w inteligentnych domach poza funkcjonalnością gwarantują również ciekawe rezultaty wizualne. Sterownik schodowy z czujnikami ruchu uruchamiający taśmy LED jedna po drugiej, zwłaszcza jeśli są to modele pozwalające na zmianę barwy światła, to bardzo efektowny widok. Jednak nie jest to jedyny sposób zastosowania systemów automatyki. Bardzo często są one montowane w zakładach przemysłowych. Zamiast podświetlania stopni obsługują w takich przypadkach górne lampy.

 

Takie rozwiązania pozwalają na bezpieczne i bezobsługowe doświetlanie przestrzeni tranzytowych, a także placów i hal magazynowych. Oczywiście znajdują swoje zastosowanie również na posesjach prywatnych. Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania automatyki oświetleniowej są instalacje z czujnikami ruchu montowane na podjazdach oraz klatkach schodowych w obiektach wielorodzinnych. Warto przy tym zaznaczyć, że właściwy dobór komponentów oraz prawidłowa instalacja pozwalają na uruchamianie źródeł światła także w trybie stałym. Umożliwia to efektywne wykorzystanie lamp zwłaszcza w miejscach o zmiennym przeznaczeniu.

Jak dobrać rodzaj produktów do indywidualnych potrzeb?

Sposób wyboru odpowiedniej instalacji powinien być zależny przede wszystkim od miejsca montażu i sposobu jej użytkowania. Dlatego należy uwzględnić przeznaczenie przestrzeni, sposób jej eksploatacji na co dzień oraz ewentualne dodatkowe funkcjonalności, które będą potrzebne, aby system był w pełni użyteczny. Jeżeli są to konstrukcje wewnętrzne, sterowniki schodowe okażą się bardzo dobrym rozwiązaniem przede wszystkim wieczorami i nocą, kiedy bez konieczności włączania głównych źródeł światła można będzie bezpiecznie poruszać się pomiędzy piętrami, nie budząc innych domowników.

 

Dla budynków wielorodzinnych instalacje automatycznego sterowania oświetleniem są jednym z rozwiązań zakładanych na klatkach schodowych. Natomiast w jednorodzinnych znajdują zastosowanie do doświetlania ogrodów i podjazdów, co dodatkowo wpływa na polepszenie ochrony przed intruzami. W przypadku przestrzeni przemysłowych są w stanie przynieść duże oszczędności, dzięki niskiemu poborowi energii i wyłączaniu oświetlenia po upływie ustalonego czasu. Warto więc wybierać funkcjonalne systemy zgodne z naszymi potrzebami, które sprawdzą się w przestrzeni, jaką dysponujemy.

2. Działanie automatycznych systemów oświetlenia schodów

 

Instalacje, które pozwalają na automatyczne uruchamianie oświetlenia schodów, są coraz popularniejszym rozwiązaniem montowanym zarówno w mieszkaniach, jak i inteligentnych domach. Ich działanie jest bardzo efektowne i może wydawać się skomplikowane. Okazuje się ono jednak stosunkowo proste, wymaga natomiast użycia odpowiednich komponentów dobranych do konkretnego obiektu, a także prawidłowego montażu. Oczywiście rynek części potrzebnych do stworzenia dobrze funkcjonującej instalacji jest bardzo duży, dlatego łatwo kupić wysokiej jakości elementy.

Budowa systemu automatyki oświetlenia

W skład automatycznego systemu sterowania oświetleniem wchodzą elementy, dzięki którym możliwe jest programowanie instalacji i obsługiwanie jej w zamierzony sposób. Najistotniejszym z nich jest z pewnością sterownik do oświetlenia schodów, który umożliwia zaprogramowanie całej instalacji zgodnie z jej przeznaczeniem. Podpinane są do niego zarówno źródła światła w postaci np. taśm ledowych, jak i czujników. Jego głównym elementem jest układ elektroniczny gwarantujący możliwość zaprogramowania np. czasu podświetlania odpowiedniej liczby stopni czy też szybkość włączania diod na schodach.

 

Do uruchomienia instalacji potrzebne są także czujniki. To, jakie zostaną zastosowane, zależy przede wszystkim od typu schodów i charakterystyki pomieszczenia, w jakim się znajdują. W przypadku tych o budowie zamkniętej zazwyczaj stosuje się modele z detekcją ruchu. Natomiast na otwartych o wiele lepiej sprawdzają się te wrażliwe na odległość obiektu. Powszechnie wykorzystuje się w tym celu modele używające do pomiaru promieniowania podczerwonego. Co ważne do układu można podpiąć dodatkowe elementy, takie jak np. czujnik światła.

Kolejne etapy działania instalacji

Po podłączeniu całego systemu automatyczne podświetlenie stopni działa dzięki sieci sygnałów wysyłanych pomiędzy poszczególnymi komponentami. Aby całość się uruchomiła, niezbędny jest czynnik zewnętrzny, na który zareagują czujniki. Jest nim zazwyczaj poruszająca się osoba, która znajdzie się w zasięgu odbiorników. Te przekazują odpowiednią informację odbieraną przez sterownik oświetlenia schodów uruchamiający podłączone do niego źródła światła zgodnie z ustawionym wcześniej trybem. Może on wymuszać jednorazowe zaświecenie się wszystkich diod lub sukcesywne włączanie taśm na kolejnych stopniach.

 

Podłączenie dodatkowego czujnika światła sprawia, że automatyczne uruchamianie instalacji zostanie wyłączone w ciągu dnia, kiedy do odbiornika docierać będą promienie słoneczne. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia samych elementów wchodzących w skład systemu, a także oszczędność energii elektrycznej. Dzięki wykorzystaniu sterowników z większą liczbą wejść istnieje również możliwość podłączenia całej instalacji do włącznika zewnętrznego, dzięki czemu użytkownicy będą w stanie uruchamiać ją wedle uznania w trybie ciągłym.

Efektywny montaż komponentów

Prawidłowe działanie systemu sterującego oświetleniem schodów wymaga przeprowadzenia profesjonalnego montażu i konfiguracji wszystkich elementów. Przede wszystkim ze względu na liczbę przewodów i względy estetyczne, konieczne jest przygotowanie miejsca, w jakim będzie przebiegać instalacja. W przypadku stopni zabudowanych większość komponentów, w tym sterownik LED do schodów, można ukryć w podeście, w innych sytuacjach konieczne mogą się okazać listwy maskujące. Czujniki powinny następnie zostać zamocowane w miejscu, gdzie będą w stanie efektywnie działać, a przebiegające w pobliżu ciągi komunikacyjne nie sprawią, że system uruchamiać się będzie bez potrzeby.

 

Jeżeli natomiast chodzi o podświetlenie schodów w postaci taśm LED, najciekawszym wizualnie i funkcjonalnym rozwiązaniem, jest zamontowanie ich na dolnej krawędzi każdego stopnia. Dzięki temu nie przeszkadzają one użytkownikom, a efektywnie doświetlają całą powierzchnię, po której się stąpa. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest przy tym wykorzystanie systemów, którymi można sterować za pomocą aplikacji, dzięki temu, że są podłączone do sieci Wi-Fi. W takiej sytuacji bez bezpośredniego dostępu do sterownika mamy możliwość zmiany ustawień oświetlenia.